Korty do Squasha Rzeszów

Gra w Squasha w Rzeszowie a tym bardziej w Folwark Center to nie tylko 2 korty ale do twojej dyspozycji będą czyste szatnie damskie i męskie oraz sauna sucha firmy Klafs. Możliwy wynajem rakiety.

REZERWACJA KORTÓW - Squash Rzeszów

SPRAWDŹ - Cennik i Godziny pracy Squash Rzeszów

Squash – gra, która wciągnie Cię na długo, wyciągając przy okazji z Ciebie cały stres. Brzmi idealnie? Pomyśl, że poprawisz przy tym sylwetkę i kondycję fizyczną. Przetestuj korty do squasha w hotelowej strefie rekreacji.

Squash jest sportem, który zyskuje coraz większą popularność. Dzięki temu powstają kolejne profesjonale boiska, które umożliwiają treningi oraz rozgrywanie meczów między zawodnikami. Na czym w ogóle polega squash? Jakie są zasady tej gry?

Squash sam w sobie polega na odbijaniu piłeczki przez graczy wyposażonych w specjalne rakiety. Zawodnicy poruszają się po korcie o wymiarach 640 x 975 x 564 cm. Kort podzielony jest na pola i otaczają go 4 ściany, w tym ściana frontowa, od której musi się odbić zagranie serwisowe. Gra toczy się do trzech setów, a każdy z nich kończy się po uzyskaniu 11 punktów. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy obaj gracze w trzeciej partii mają po 10 punktów. Wówczas set kończy się po zdobyciu dwupunktowej przewagi nad przeciwnikiem.

Początek meczu

Każdy mecz poprzedza rozgrzewka, po 2,5 minuty na każdą stronę. Piłka jest rozgrzewana przy każdorazowej jej wymianie oraz po przerwie meczu. Pierwszy set poprzedzony jest losowaniem serwującego. Zawodnik serwuje aż do momentu, w którym przegra wymianę uderzeń. Zagrania serwisowe wykonuje się na zmianę z lewej i prawej strony. Gracz, który zwycięży całego seta, jako pierwszy zagrywa w kolejnej partii. Zawodnik wykonujący serwis musi znajdować się przynajmniej częścią stopy w kwadracie serwisowym. Zagrywka będzie prawidłowa tylko wtedy, kiedy piłka po uderzeniu trafi w ścianę frontową ponad linię serwisową i poniżej linii autu, a następnie odbije się od podłogi na polu serwisowym konkurenta.

Odegranie

Aby odegrać piłkę zagraną przez przeciwnika, musi ona odbić się od ściany frontowej. Prawidłowe uderzenie następuje po pierwszym odbiciu piłki o podłogę. Wtedy piłka znów musi uderzyć o ścianę frontową powyżej linii TIN, ale poniżej górnej linii autowej. Ważne, by w tym czasie pika nie uderzyła o podłogę. Wówczas piłka może też odbić się od ściany tylnej lub bocznych, zanim trafi w ścianę frontową. Niewłaściwie zagrana piłka to piłka podwójna, autowa, albo gdy najpierw trafi w podłogę lub uderzy zbyt nisko w ścianę frontową.

Wymiana

Po prawidłowo wykonanym serwisie następuje wymiana uderzeń między graczami. Trwa ona aż do momentu, gdy jeden z nich popełni błąd, czyli wykona nieprawidłowe uderzenie lub serwis, albo kiedy w ogóle nie odbije piłki. Zagranie nieprawidłowe to takie, po którym piłka w niewłaściwym miejscu odbija się od ściany frontowej, albo gdy trafia wprost w przeciwnika, jego odzież lub rakietę. W takim przypadku gra zostaje przerwana.

Obroty

Reguły squasha odnoszą się także do obrotów. W przypadku, kiedy zawodnik wykonuje obrót za piłką przed uderzeniem, albo piłka go okrąży i ustawi się on do uderzenia, wówczas uznaje się, że obrót został wykonany. Kiedy po takim uderzeniu piłka uderzy w przeciwnika, gracz przegrywa wymianę. Gdy dojdzie do sytuacji, że gracz w trakcie wykonywania obrotu przerywa wymianę z obawy przed uderzeniem w rywala, wtedy gra się LET.

LET

LET w squashu to piłka nierozstrzygnięta. W tym przypadku wymiana, która miała miejsce przestaje mieć znaczenie i zawodnik serwujący wykonuje go ponownie i z tej samej strony. LET może nastąpić także wtedy, kiedy w trakcie wymiany gracz nie wykona uderzenia z powodu zagrożenia spowodowania kontuzji u przeciwnika albo piłka uderzy o jakikolwiek przedmiot znajdujący się na podłodze kortu. LET należy się zawodnikowi, który nie był gotowy na to, by odebrać uderzenie i nie podjął próby jego wykonania. Uszkodzenie piłki to kolejny powód przyznania LET.

Utrudnianie

Gracz, który przyjmuje piłkę ma prawo do posiadania odpowiedniej ilości miejsca do wykonania uderzenia, bez obaw o to, że przeciwnik mu w tym przeszkodzi. Przeszkadzanie to uniemożliwienie dojścia oraz obserwowania piłki, a także ograniczenie miejsca potrzebnego na wykonanie prawidłowego uderzenia w ścianę frontową. W takim przypadku zawodnik, któremu przeszkodzono, może zdecydować się na dalszą grę, albo przerwać ją. W tym przypadku może dojść do:

• przyznania LET - jeśli gracz mógł wykonać prawidłowe uderzenie, a rywal zrobił wszystko, aby nie doszło do przeszkodzenia
  • brak możliwości przyznania LET, czyli przegranie wymiany - jeśli nie ma szansy na wykonanie poprawnego uderzenia albo mimo tego gracz decyduje się je wykonać, albo przeszkadzanie zupełnie nie miało wpływu na jakość uderzenia bądź samo dojście do piłki
  • prawo do punktu - przysługuje graczowi, kiedy przeciwnik celowo przeszkadzał lub nie zrobił nic, by tego uniknąć, zawodnik miał możliwość wykonania uderzenia wygrywającego wymianę, albo piłka trafi w przeciwnika bezpośrednio stojącego na drodze w kierunku ściany frontowej.

Przerwa

W squashu nie ma długich przerw. Między wymianami nie występują pauzy, a czas na odpoczynek między setami wynosi 90 sekund. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zawodnik musi wymienić sprzęt lub odzież.

Urazy i kontuzje

Squash jest sportem dynamicznym i często podczas meczów zdarzają się urazy. W przypadku wystąpienia krwawienia, konieczne jest zatrzymanie go zanim zawodnik wróci do gry. Krwawienie spowodowane przez rywala przynosi wygraną zawodnikowi kontuzjowanemu. Gdy w czasie gry krwawienie wystąpi ponownie, zawodnik może oddać seta, a będzie mu przysługiwać kolejna przerwa na zatrzymanie krwawienia. Jeśli nie uda się tego zrobić, wówczas kontuzjowany zawodnik przegrywa mecz.
Kontuzja bez krwawienia wymaga rozstrzygnięcia, czy powstała ona w wyniku ingerencji przeciwnika, jest spowodowana przez samego zawodnika lub obaj się do tego przyczynili. W takich przypadkach:

• kontuzja spowodowana przez przeciwnika - jeśli potrzebna jest przerwa do opatrzenia, zawodnik wygrywa cały mecz
  • kontuzja wywołana przez zawodnika - przyznaje mu się 3-minutową przerwę. W przypadku, kiedy to nie wystarczy, zawodnik może skorzystać z 90-sekundowej przerwy między setami, gdy uprzednio set odda
  • kontuzja wynika z działania obu zawodników - kontuzjowany zawodnik ma prawo do godzinnej przerwy przed wznowieniem meczu.